Home  Events  Results  Gallery  Calendar  Sponsors  Members  History  Resources  Youths  Visitors

Welcome to Results

2004 ECEA/Club

 

------------------------------------------

 

Home   Results

 

problems or questions?

hammerhead@teamhammer.org

 

--------------------------------------------------------------

Round 17 10/31/04

Delaware City, DE Enduro

Results

 

1st Rich Lafferty

2nd Dale Sweigart

3rd Michael Melniczuk TCS

4th Brian Blanchard

5th Rich Moyer

6th Bob Solomon TCS

7th Rob Mohn

8th Dean Spencer

9th Chuck Sullivan

10th Chase Compton

11th Ken Law

12th Pat Emmons

13th Charles Ciaurelli TCS

14th Terry Yiengst

 

Team Competition:

Tri County 1st

--------------------------------------------------------------

Round 16 10/3/04

Pine Barons Enduro Chatsworth, NJ

Top 14

 

Full Results

 

1-RICH LAFFERTY--39--G.C.
2-MICHAEL BRADWAY--40 Tri County
3-DOUG ALLEN II--48
4-JACK LAFFERTY JR.--50/1838 TCS
5-PAT EMMONS--50/1854--HPT-A
6-JOHN BURGARD JR.--50/1956
7-DAN STOPPI JR.--51
8-BOB SOLOMON--52/1979 TCS
9-ADAM GAROFANO--52/1995
10-DAVE GLENN--53
11-TERRY TUCKER--54
12-CHUCK SULLIVAN--55/2059
13-DONNIE TOMLIN--55/2085 TCS
14-MICHAEL MELNICZUK--55/2108 TCS

Tri County Team: 5th

--------------------------------------------------------------

Scrub Pine Enduro 9/26 Round 15/18

New Lisbon, NJ

 

Top 14

Results

 

1st Michael Lafferty 9/318

2nd Wally Palmer 12/386

3rd Michael Bradway 15/485 TCS

4th Rich Lafferty 17/549

5th Jack Lafferty 18/550 TCS

6th Dale Hiles 18/587 TCS (Hi Pt A)

7th Pat Emmons 18/589

8th Doug Allen 18/600

9th Rob Mohn 19/590

10th Bob Solomon 20/650 TCS

11th Dan Stoppi 20/676

12th John Schneider 20/695

13th John Burgard 21/660

14th Chuck Sullivan 21/686

 

Tri County Riders:

Charles Ciaurelli 2nd A200

Bob Solomon 1st A250

Mike Melniczuk 3rd A250

Mike Melniczuk 1st Tire Changing Contest

Paul Hand 8th Aopen

Donnie Tomlin 5th ASenior

Vern Wood 7th ASenior

Cliff Tenney 8th ASenior

Kyle Adams 4th B200

Bryan Kruysman 1st BSenior

Paul Chammings 8th BSenior

Jack Lafferty 5th Masters

Nichole Hiles 2nd Womens

 

Teams: Tri County 1st & 5th

--------------------------------------------------------------

9/12/04 Michaux Enduro

Shippensburg, PA

Results

 

1st Michael Bradway 9/214 G.C.

2nd Rich Lafferty 9/220

3rd Hamilton 11/245

4th Shenigo 11/277

5th Jack Lafferty 12/258 TCS

6th Switzer 14/316

7th Rob Mohn 15/316

8th Kiritsis 15/321

9th Burgard 15/322

10th Bob Solomon 16/353 TCS

11th Adam Garafano 16/355

12th Mark Roll 16/368

13th Moyer 17/325

14th Dale Sweigart 17/327

15th Doug Allen 17/351

 

Tri County Riders:

Bob Solomon 1st A250

Charles CJ Ciaurelli 3rd A200

Cliff Tenney 3rd Asenior

Jack Lafferty 1st Masters

 

Tri County TEAM: 2nd overall

 

 

--------------------------------------------------------------

Foggy Mountain Enduro Blain, PA

7/18/04 Round 9

Full Results

 

1st Craig Shenigo 18/216

2nd John Burgard 18/220

3rd Michael Bradway 18/226

4th Oeschle 19

5th Garafano 19

6th Speigelmeyer 20

7th Jack Jr. 22

8th Kiritsis 21

9th Zarawski 22

--------------------------------------------------------------

Rattlesnake Enduro Cross Fork, PA

8/1/04 Round 10

Full Results

 

1st Rich Lafferty 26

2nd Michael Bradway 27 TCS

3rd Craig Shenigo 28

4th Zarawski 30

5th Jack Lafferty Jr. 31/986 TCS

6th Mike Sigety 31/989

7th Dan Stoppi 32/994

8th Kiritsis 32/1015

9th Mohn 32/1019

10th Garafano 32/1036

11th Burgard 34/1013

12th Kowalski 34/1035

13th Nocera 34/1057

14th Bobby Solomon 34/1066 TCS

 

Anthony Sutton ASr 10th

Bob Solomon 1st A250 (HP-A was in A250)

Mike Melniczuk 3rd A250

Charles Ciaurelli A200 5th

Jack Lafferty Sr. 1st Masters

Teams: 5th

--------------------------------------------------------------

8/15 Speedsville, NY Mudfest Round 11

Results

 

1st John Oeschle 13

2nd Rich Lafferty 15/482

3rd Fred Hoess 15/487

4th Michael Bradway 16

5th Ryan Smart 17

6th Jack Lafferty Jr. 19

7th Craig Shenigo 20

8th Kiritsis 22

9th Mohn 23

10th Chamberlain 23

 

Tri County riders:

Bob Solomon 5th

Mike Melnizcuk 6th A250

Charles Ciaurelli 5th A200

Jack Sr. 1st Masters

Cliff Tenney 4th ASenior

 

Teams: TCS 3rd

--------------------------------------------------------------

8/29/04 Beehive Enduro

Mauricetown, NJ

Results

1-RICH LAFFERTY-6/404
2-MICHAEL BRADWAY-6/405 TCS
3-JACK LAFFERTY JR.-7/450 TCS
4-BILLY KING JR.-8/411
5-DOUG ALLEN JR.-8/480
6-RYAN SMART-8/484--HI-PT-A
7-BOB SOLOMON-8/499 TCS
8-DAN STOPPI JR.-8/506
9-ED HAMILTON-9/449
10-JAMES AIELLO-9/531
11-DENNIS ZURAWSKI JR.-9/540
12-MICHAEL MELNICUK-9/554 TCS
13-MARK DiPASQUALE- 9/565
14-CHASE COMPTON-9/598

thanks Barry Seppy

--------------------------------------------------------------

 

  

--------------------------------------------------------------

Curly Fern Enduro 3/14/04 Round 1

First ECEA enduro event of the season

Tri County Sportsmen riders open the season with

 impressive results.

 

Overall  Top 14

Grand Champ: MIKE BRADWAY  / Team Moose 12 TCS

2- Jack Lafferty Jr. 13/773 TCS

3-Chris Smith 13/784--Hpt.-A
4-Wally Palmer 13/847
5-Aaron Kopp 14/827
6-Frank Vanaman 14/835 TCS
7-Dale Sweigart 14/858
8-Ken Yankowski 14/892
9-John Robbins 15/870
10-Steve Aretz 15/880
11-Dan Stoppi Jr. 15/890
12-Michael Melniczuk 15/940 TCS
13-Steve Guers 15/948
14-Jeff Pritchard 15/977
 

Class results Tri County Riders

1st AA Jack Lafferty

1st A250 Michael Melniczuk

1st A Senior Cliff Tenney

2nd A SSR Jack Lafferty Sr.

2nd A-200 CJ Ciaurelli

4th A250 Bob Solomon

B200 3rd Kyle Adams

2nd C250 Ralph Keen

CSenior Don Hughes

CSenior Doug Evans

 

TEAMS: Tri County- 2nd place

--------------------------------------------------------------

Sandy Lane 3/21/04 Round 2

Top 14

 

1-FRED HOESS--27/1290--GRAND CHAMPION
2-RICH LAFFERTY--29/1387
3-DALE SWEIGART--29/1403
4-JACK LAFFERTY JR.--33/1563 TCS
5-MICHAEL BRADWAY--33/1590 TCS
6-CHRIS SMITH--34/1634--HPT-A
7-DOUG ALLEN II--35/1548
8-KEN YANKOWSKI--35/1623
9-FRANK VANAMAN--36/1651 TCS
10-JOHN BURGARD JR.--36/1711
11-BILLY KING--37/1741
12-JAMES AEILLO--38/1740
13-JOHN OSCHLE--39/1708
14-BRIAN CARDEN--39/1729

 

1st A250 Bob Solomon 41/1758 TCS

2nd A250 Michael Melniczuk 42 TCS

 

TEAMS
1-DER #1--194
2-TRI-COUNTY--217


--------------------------------------------------------------

Stump Jumper, Warren Grove, NJ

4/25/04 Round 4

Top 14

1-RICHARD LAFFERTY--12/662--GRAND CHAMPION
2-WALLY PALMER--15/640
3-JACK LAFFERTY JR.--15/780 TCS
4-MICHAEL BRADWAY--16/760 TCS
5-JOHN BURGARD JR.--17/854
6-DOUG ALLEN JR.-----17/892
7-ED HAMILTON--------19/921--HPT.-A
8-PAT EMMONS---------19/927
9-MARK ROLL-----------19/977
10-DENNIS ZURAWSKI JR.-19/1001
11-BOB SOLOMON-----20 TCS
12-ADAM GARAFANO--21/1026
13-KEN YANKOWSKI JR.--21/1030
14-FRANK VANAMAN----22/902 TCS
--------------------------------------------------------------

Pine Hill Enduro New Lisbon, NJ

5/2/04 Round 5

Top 14

 

1-JACK LAFFERTY JR.--5/374 TCS
2-MICHAEL moose BRADWAY--5/379 TCS
3-KEN YANKOWSKI JR.--5/409--HPT-A
4-ED HAMILTON--------5/420
5-RICHARD LAFFERTY--6/379

6-MICHAEL MELNICZUK 6/406 TCS
7-Pat Emmons 6/408

8- Dan Stoppi Jr. 6/413
9-BOB SOLOMON-----6/422 TCS
10-Rob Mohn 6/427
11-Chuck Sullivan 6/427
12-FRANK VANAMAN----6/433 TCS

13- Ken Law 6/435
14-Chase Compton 6/435

 

TCS 2nd Place Teams

 

AA 1ST MICHAEL BRADWAY

A250 1ST MICHAEL MELNICZUK

B SR 1ST BRYAN KRUYSMAN

MASTERS 1ST JACK LAFFERTY SR.

A4stk 2nd Joe Dickinson

Paul Chammings

Cliff Tenney

Kyle Adams

 

Thanks to Rick Adams for Pine Hill pics

--------------------------------------------------------------

RORR Broad Mountain New Phila., PA

5/30/04 Round 6

 

 1st - Fred Hoess 44

2nd - Rich Lafferty 55

3rd - Chris Smith 62

4th - Michael Bradway 63

5th - Jack Lafferty Jr. 64

 

--------------------------------------------------------------

Green Marble Enduro Kitzmiller, MD

6/6/04 Round 7

 

Official Results

 

1st - Rich Lafferty 55

2nd - John Burgard

3rd - Michael Bradway

4th - Michael Sigety

5th - Garofano

6th - Jack Lafferty Jr.

7th - Wally Palmer

 

--------------------------------------------------------------

Barbed Wire Enduro Fassett, PA

7/11/04 Round 8

Full Results

 

1st - Rich Lafferty 7
2nd - Michael Bradway 9/226
3rd - Jack Lafferty Jr. 9/266
4th - Oeschle 10/244
5th - Mohn 10/255
6th Shenigo 11/251
7th - Zurawski 11/278
8th - Faery 11/320
9th - Garofano 12/309 A4t*
10th - Sigety 12/311
 

A200 Charles Ciaurelli 6th

A250 Bob Solomon 4th

ASenior Cliff Tenney 4th

Masters Jack Lafferty Sr. 1st

Teams: TCS 4th

--------------------------------------------------------------

 

Home   Results

 

problems or questions?

hammerhead@teamhammer.org

 

        

Copyright   Tri County Sportsmen 1964-2010. All Rights Reserved.                    Hit Counter