Home  Events  Results  Gallery  Calendar  Sponsors  Members  History  Resources  Dual Sport  Scramble  Enduro

Welcome to Members!

Members, send a message to hammerhead@teamhammer.org to add your name and a picture!

 

 

 

Kyle Adams  Pic1

Gene Bailey

Tom Blassyck

 

Team MOOSE RACING USA  rider: 

Michael  Bradway

  ECEA 2006 Awards  SandyLane05   Michaux 03

BanquetThanks    Beehive     Pic 1     Pic 2   Pic 3      subscribe to Trail Rider

 

Tri County Sportsmen, Moose Racing Inc,

Fairway Cycle Rider

Michael Bradway wins the

2007 East Coast Enduro Championship!

 

Trail Rider Magazine coverage

 

 

Castaldi, John

Paul Chammings

 

Sara Chapman: 2005 Womens Hare Scramble Champ

 

Charles Ciaurelli & CJ  Pic1

Craig Cossaboon

Dan Devlin

Joe Dickinson

Jerry Dilks

Brian Evans

Doug Evans

Bruce Frazer

Norman Franckle

Gene Garron

Joe Greif

Scott Gribble

Bryan Kruysman

Dale Hiles

Bill Horseman

Jack Lafferty Jr.  Pic1  Pic2  Pic3  Pic4

see the championship history page

for a look at Jack Jr's world domination of the ECEA series.

 History

 

Story by Mike McHale on Jack

10 time Champ

-------------------------------------------------------------

Jack Lafferty Sr.

Loper, Irene

Greg McDonal

 

John Melniczuk Jr.

J & M Enterprises

 

Michael Melniczuk  Pic1  Pic2  Pic3

Steven Melniczuk

 

Team MOOSE RACING USA rider Nicole Pennycook

Dan Polak

Mike Potts

Eldin Polhamus President

Doug Shoemaker

Bob Solomon  Pic1

Steve Spencer

Anthony Sutton

Cliff Tenney  Pic1

Donnie Tomlin

Curtis "Howard" Tozer Pic1 Pic2

Frank Vanaman  Pic1

Rodney Wilson

 

 

 

 

Congratulations to our top Enduro and Hare Scrambles riders of 2009

Click here

 

Congratulations to our top Youth riders 2009

Click here

 

2009 Final Standings:

Enduro classes

Hare Scrambles Adults

Hare Scrambles Youths and Peewee

-----------------------------------------------

 

Our Enduro class standouts for 2007 are:

1st Charles Ciaurelli A4stk Light

1st Jack Lafferty Sr. Masters

1st Rick Adams B 200 Light

2nd James Shae A 200 Light

3rd Cliff Tenney A 4stk Heavy

4th Kyle Adams A 200 Light

5th Paul Chammings B Senior

8th Michael Melniczuk A 250

8th Jerry Dilks B Senior

9th Joe Dickinson A 4 stk Heavy

3rd: Tri County Teams

 

--------------------

 

2007 Hare Scramble Points

Class standouts for Hare Scrambles:

1st Dale Hiles A Vet

1st Jack Lafferty Sr Masters

1st James Dzierwinski B 4stk

1st Adam Burke C Open

1st Bernie Adkins B Vet

1st Sara Chapman Womens

2nd Allen Jessat A Senior

2nd Herbert Higbee C Vet

3rd Jack Mattera B Vet

3rd William Horseman B Senior

4th Kevin Hartem B Vet

4th Michele Adams Womens

6th Sean Gaughan A 4 stk

6th Chris McKelvey B Open

7th Kyle McKelvey B 200

7th David Mills A Senior

8th Greg McDonal B 4 stk

9th Richard Martinez C 4stk

9th James Dzierwinski B Senior

 

--------------------

 

CONGRATS TO OUR RIDERS AND CLUB MEMBERS AND HELPERS FOR

 A STUPENDOUS 2007

congrats page

 

Tri County Riders Final 2002 Results

 

A carbon copy of 2001, the 2002 East Coast Enduro podium squatters are again,

Aaron Kopp 1st, Jack Lafferty Jr. 2nd

and Michael Bradway 3rd.

------------------------------------------------------------

 

Copyright   Hammerhead LTD  2020 All Rights Reserved. Hit Counter

Copyright   Tri County Sportsmens Motorcycle Club, Inc. P.O. Box 146 Port Elizabeth, NJ 08348 1964-2010. All Rights Reserved.